RSS Feed

Zdánlivá nečinnost

23.4.2019 by scajanek

Zdravím všechny modeláře a mladé kutily. Po delší odmlce se opět ozýváme z Hukvald. Náš kroužek, vesele funguje dál. Nevýhodou kroužků všech zákaldních škol je, že každý rok ubudou ti nejlepší. My máme to štěstí, že se k nám naši bývalí absolventi občas přijdou podívat a něco si vyrobit, vytisknout anebo jen tak popovídat o životě na střední škole.  Vždycky je rád uvítám. Snad se časem některý z nich stane vedoucím a poposune vývoj zase trochu dál.

Letošní školní rok začal úžasně, ale hekticky. Díky paní ředitelce školy jsme z grantového projektu školy obdrželi nové vybavení dílen. Vybavení snů dlužno podotknout. Nicméně dlouho trvalo, než jsme vše zprovoznili a mohli začít používat. Velice se nám například usnadnila příprava materiálu pro kroužky. Můžeme k tomu využít malou pilu i hoblovku s odsáváním, brusku, funkční soustruh, 3D tiskárny i CNC frézku. Bastlení nám zpříjemňuje mini lakovna, nové počítače, pájecí stanoviště s odsáváním výparů, nové pracovní stoly vybavené nářadím, elektronické stavebnice, prostě…kutilský ráj. Dokonce jsme se rozhodli založit další kroužek nekroužek – cykloservis.  Kluci si budou moci přivézt svoje kola a naučit se na nich odvzdušnit brzdy, seřídit přehazovačky, hustit vidlice, nýtovat řetězy, stahovat náboje a centrovat výplety kol, neboť k tomu všemu jsme se také vybavili nářadím.

Velmi mě těší spolupráce se školou a také to, že vidím jak se stále posouváme kupředu. Letos máme změnu, neboť již nestavíme jenom lodě, ale i letadla. Lodičky jsou hlavní náplní práce mladších modelářů, kteří staví plachetničky Footy. Pozměnili jsme mírně konstrukci, která teď je méně náročná na přesnost a manuální zručnost a tedy stavebně vhodná i pro začátečníky. Kluci, kteří stavbu lodě již mají za sebou, vyrábějí letadla. Méně zkušení ze stavebnice z pěnového polypropylenu a borci pak klasicky z balsy. Naše předchozí pokusy s letadly odhalily, že po více, než půl roce stavby následovalo vždy jen třicet vteřin radosti z létání. Inu pilotem se člověk nestane čtením knížek, ale praxí a tréningem.  Abychom praxi vyšli vstříc, pořídili jsme do dílen obrovskou obrazovku a letecký trenažér. Kromě skřípání pilek a klepání kladívek tak v dílnách můžete neustále slyšet letecký motor a tu a tam i nepojmenovatelný, leč všem zcela známý zvuk, jež by se snad dal vyjádřit jedině slovem „křach“.  Bez osvědčení z trenažéru zkrátka nikoho k pilotování nepustíme.

Naše elektronicko programátorská sekce mi dělá radost svou samostatností. Kluci hýří nápady a různými projekty postavenými na platformě Arduino nebo ESP8266. Ovládání serva, motorů, ledek, displejů a různých čidel umí naprogramovat z hlavy.  Myslím, že příští rok budeme muset do nějaké soutěže.

 


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*