RSS Feed

Máme Reprap!

25.12.2012 by scajanek

Přátelé, nezoufejte, že sněhu není. Pod stromečkem Mladého technika se nám objevil dáreček, který nedostatek zimních radovánek snad vynahradí! V dílnách, modeláři a robotice nám od nynějška bude vydatně pomáhat zbrusu nová  věcička. Vypadá trochu jako přerostlý pavouk, ale je to opravdu 3D tiskárna.  Co to je?  Inu, zjednodušeně, zařízení, které vytlačuje tenoulinkou housenku roztaveného plastu, kterou klade jako nějakou hadičku po vrstvách tak, až z těch vrstev vyroste nějaká součástka, nebo model. Například vázička jako na obrázku.

Budeme tiskárnu používat k výrobě detailů na modely, různých držáčků, objímek, kormidelních pák, figurek, záchranných člunů a vůbec modelářské bižuterie všeho druhu.

Věc má však jeden miniaturní háček.  Aby bylo co tisknout, musíme chvilku tvořit ve SketchUpu. Pánové, abych vás motivoval, vyhlašuji soutěž o nejlepší  model ve SketchUpu!

Pro vysvětlení názvu – Reprap je název tiskáren, které byly vymyšleny, aby reprodukovaly „sebe samy“. Ta naše nevznikla sama od sebe, ale vymyslel ji pan Průša, největší český propagátor  těchto zařízení. Byli jsme u něj na workshopu v Praze, kde jsme tiskárnu pomáhali sestavovat a oživovat.

Mějte se a těším se na naš 3D tisky!

Stanislav Čajánek


3 komentáře »

 1. Ondřej napsal:

  Tenhle stroj je vážně luxusní věc. Skupina brmlab hackerspace k tomu přidala i snímání věcí pomocí kinectu. Co takhle šachové figurky? 🙂

  • scajanek napsal:

   proč to ještě nemáme? Pošli link, mrknu se na to…
   Jinak ve středu robotika bude ale uděláme ji delší, začnem už ve 13 hod.
   SCA

 2. Ondřej napsal:

  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557-port/725-tisk-ve-3d/video/
  Tady je odkaz na video ČT pořadu Port.. (od 6. minuty)
  jinak tady jsem našel: http://www.youtube.com/watch?v=BRJY927raTo

  Děkuju za informaci o středeční robotice, rozšířím dál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*