RSS Feed

Hurá na nástavby

15.3.2010 by scajanek

Náš nedělní kurz byl velmi zajímavý, protože jsme se již pustili do modelování, které bude mít na modelářské schůzce v pondělí praktické pokračování. Naše kabinky se pokusíme vyrobit přesně podle návrhu ze SketchUpu. K tomuto účelu jsem zakoupil tenké desky tvrzeného polystyrénu. Máme tři tloušťky, 0.5, 0.8 a 1mm.

Celé tajemství tkví v namodelování kabinky tak aby měla reálnou tloušťku a navíc aby byla jakoby v rozpadu na jednotlivé části – stříšku, boky, čela atd. Není to žádná věda.

Začali jsme nafocením našich trupů hezky shora a z větší dálky, aby se na nich neprojevovalo zkreslení objektivu. Poté jsme obrázky naimportovali do SketchUpu a jejich velikost upravili tak, že odpovídají přesně skutečnosti. V palubě jsou samozřejmě otvory poněkud větší, než bychom potřebovali, ale bylo to nutné vzhledem k přístupu k motorům, servu a kormidlu. Nevadí. Základní myšlenkou je všechny otvory zakrýt a utěsnit jednou tenkou deskou a na ní budou přilepeny prakticky všechny nástavby.

Nástavby jsme kreslili podle papírové předlohy, nicméně nám velice pomohl článek na MO-NA-KU:  „Jak jsem stavěl torpédový člun“ zjistil jsem, že stavíme prakticky identickou loď, jen možná v jiném měřítku. Obrázek ukazuje všechny vrstvy modelu a možná působí trochu složitě. Ne všechny kroky byly nezbytné, například nebylo třeba vůbec kreslit trup lodi, ale když to baví…..

Důležitým krokem při modelování bylo zabránit dílům aby se spojily do jednoho a aby stále vypadaly tak jak se budou potom lepit. K tomu slouží technika vytáření komponent.  Kluci velice rychle pochopili jak díly na sebe skládat. je to koneckonců patrné i z detailu kabinky.

Trošičku nezáživné bylo ale rozkládání dílů do plochy. Toto je ale nutné k tomu aby se vytvořil nástřihový (anebo nářezový) plán. Ten se potom vyexportuje do DXF souboru a vytiskne na papír.

Co jsme s tím papírem dál dělali se dozvíte příště.

Mějte se a hodně úspěchu při modelování dalších detailů kabinek

-SCA-


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*