Vracíme se k začátkům. Od motorů a lodních šroubů k plachtám. Jakub jako první dokončil svou plachetnici třídy Footy a spolu s tátou a bráchou ji nedočkavě pokřtili v sobotu na vodě.Lodičku jsme si navrhovali sami, od olověné zátěže kýlu po vrcholek stěžně a proto si plachetka zaslouží samostatný článek. Pravda, ještě jsme plachetku nestihli strčit do kontrolní krabice jestli opravdu odpovídá pravidlům třídy, ale i tak byla radost veliká. Na téhle třídě je zábavné úplně všechno od samého počátku, včetně jména. Slovo foot v angličtině znamená mimo jiné chodidlo, stopa. A z toho je odvozen název třídy Footy a také jediné zásadní pravidlo pro stavbu. Chodidlo je dlouhé zhruba 30 cm a široké 10 cm a trup plachetky i s kýlem se proto musí vejít do krabice o rozměrech 305 x 305 x 105 mm. Je jedno jak ho tam nacpete, shora dolů, napříč nebo zešikma, je jedno jestli bude kulatý, nebo hranatý, vejčitý, štíhlý či bachratý. Jen nesmí z krabice vyčnívat ani kousek. Pak je v pravidlech ještě pár detailů, ale ty si případní zájemci o stavbu jistě dohledají sami.
Trup jsme nejdříve namodelovali v počítači a pak vytiskli na 3D tiskárně jako formu pro vakuové lisování plastu.
My použili 1 mm HPS polystyren na trup i palubu. Kýl, kormidlo a držáčky serv jsou z 2 mm respektive 1 mm skelného laminátu. To je vše. Zvláštností na naši konstrukci je ovládání plachet. Netaháme za ráhno žádnými špagátky, ale uvnitř trupu omezujme výchylku stěžně dorazy. Nepříjemností stavby je pouze nutná elektronika – přijímač a napájení serv. Vyřešili jsme to jedním 3.7V li-pol článkem a napěťovým převodníkem na 5V. Baterie je pevně zabudované v lodi a nabíjí se mikroUSB kablíkem stejně jako dnešní mobily. Výhodu to má tu, že kluci mohou plachetku používat i opačně jako, byť poněkud rozměrově nešikovnou, nicméně velmi originální power banku pro nabíjení mobilů…
Foto plachetniček a spoustu dalších si můžete prohlédnout v následující galerii. Zahrnuje průřez naší činnosti v druhé polovině roku 2016.
Mějte se
St.Čajánek